www.spnarol.pl

 
 

WITAMY NA STRONIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NAROLU     

  SZKOŁA

KOMUNIKATY 

PRZETARGI 

DYREKCJA

NAUCZYCIELE

RADA RODZICÓW

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

BIBLIOTEKA

ŚWIETLICA

PEDAGOG SZKOLNY

PATRON

HISTORIA

UCZNIOWIE

  WYDARZENIA

UROCZYSTOŚCI

IMPREZY

  KONKURSY

PRZEDMIOTOWE

SPORTOWE

  KULTURA I SPORT

TEATRZYK "ALBERCIK"

UŚMIECHNIĘTE BUZIAKI

UKS "ROZTOCZE"

  INNE

PRACE UCZNIÓW

GALERIA FOTO  

KSIĘGA GOŚCI  

NAPISZ DO NAS

LINKI

ARCHIWUM

.....:::::  STRONA GŁÓWNA - AKTUALNOŚCI :::::.....

21.02.2018 - Dzień Języka Ojczystego!

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Obchodzone jest 21 lutego, aby upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce w 1952 roku w Bangladeszu. Pięciu studentów zginęło wtedy podczas demonstracji, w której domagano się nadania bengalskiemu statusu języka urzędowego. To przykład, kiedy ludzie zapłacili najwyższą cenę za walkę o dziedzictwo języka ojczystego. Według UNESCO połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń - od 1950 roku zanikło już 250 języków. Tym bardziej należy interesować się językiem ojczystym, dokładniej go poznawać i troszczyć się o niego. W naszej szkole, jak co roku, bardzo uroczyście obchodzono Dzień Języka Ojczystego. 21 lutego był w naszej szkole wyjątkowy, gdyż na każdej przerwie wszyscy uczniowie mogli w różnorodny sposób sprawdzić swoją znajomość języka polskiego. Chętni uczniowie w zespołach sami wymyślili zabawy i przygotowali stanowiska z ćwiczeniami językowymi i ortograficznymi. Można było także sprawdzić swoją znajomość polskich przysłów czy umiejętność doskonałej dykcji, wypowiadając "łamańce językowe". Przygotowane zabawy cieszyły się ogromną popularnością, a przy każdym stanowisku gromadziły się tłumy uczniów, co świadczy, że znakomicie udało się połączyć naukę z zabawą. W tym dniu odbył się także finał XVII Wielkiego Konkursu Ortograficznego dla uczniów ze szkół gminy Narol - Szkoły Podstawowej w Łukawicy, Szkoły Podstawowej w Rudzie Różanieckiej i Szkoły Podstawowej w Narolu. Test ortograficzny w dwóch kategoriach: klasy IV-V i klasy VI-VII, pisało 47 uczniów, którzy pomyślnie przeszli szkolny etap konkursu. Po ocenie prac przyznano nagrody:
 Kategoria klas IV-V:

  • I miejsce - Aleksandra Szularz, kl.IVb SP Narol

  • II miejsce - Aleksandra Dominik, kl.IVa SP Narol

  • III miejsce - Maja Skoczylas, kl. IV SP Ruda Różaniecka Sebastian Mamczur, kl. V SP Łukawica

Kategoria klas VI- VII:

  • I miejsce - Zuzanna Szularz, kl. VIIb SP Narol

  • II miejsce - Martyna Rozner, kl. VII SP Ruda Różaniecka

  • III miejsce - Aleksandra Stankiewicz, kl. VIa SP Narol Damian Żukowicz, kl. VIb SP Narol

Wszystkich finalistów nagrodzono dyplomami i okolicznościowymi przypinkami, zaś laureaci otrzymali dodatkowo nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, który przygotowały uczennice naszej szkoły. Dzień Języka Ojczystego jest okazją do organizacji, wspólnie z Narolskim Centrum Informacji, Konkursu Literackiego. Temat tegorocznego - VIII Konkursu Literackiego brzmiał: „"Dlaczego nasza szkoła ma dobry klimat?". Widać tematyka konkursu przypadła uczniom do gustu, gdyż na konkurs wpłynęło aż 50 prac. Spośród nich wyróżniono prace: Kacpra Pichnickiego z kl.Va, Aleksandry Żołądek z kl. VIa, Gabrieli Małki z kl. VIb, Magdaleny Nisztuk z kl. VIb, Adriana Nowickiego z kl. VIIa oraz Zuzanny Szularz z kl. VIb. Nagrodę główną otrzymała Wiktoria Konopka z kl.Va. Nagrody rzeczowe ufundowane prze UMiG w Narolu oraz pamiątkowe dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, a wręczył je pan Krzysztof Świętojański z NCI w Narolu.
Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy a uczniom i ich rodzicom, którzy przygotowali słodki poczęstunek dziękujemy za zaangażowanie. Słowa podziękowania kierujemy również w stronę naszych pań polonistek: pani Alicji Kida, pani Sylwii Świętojańskiej i pani Elżbiecie Wajs, które jak co roku wspaniale przygotowały te obchody. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne za rok.

Powrót.  

 Zdjęcia w galerii Foto

 

 

 

  STYPENDIAA

NAUKOWEWE

SPORTOWE

IM. POSŁA
ZUCHOWSKIEGO

  NAUCZANIE

STATUT

SYSTEM OCENIANIA

OFERTA EDUKACYJNA

PROGRAM PROFILAKTYCZNY

REGULAMIN WYCIECZEK

REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN ŚWIETLICY

REGULAMIN STOŁÓWKI

  DLA NAUCZYCIELI

KARTA NAUCZYCIELA

FUNDUSZ SOCJALNY

REGULAMIN WYNAGRODZEŃ

KSZTAŁCENIE SPECJALNE

PUBLIKACJE NAUCZYCIELI

  NAROL

HISTORIA

ZABYTKI

NAROL W OBIEKTYWIE

LEGENDY NAROLSKIE